(Age 6-8 Years)
(Age 8-10 Years)
(Age 11+ Years)
Answer the below math questions, Ace the test. To unlock a special gift at the end!
Moonpreneur has created a fun and interesting math quiz for Grade 5 students. We have upped our antics a bit more to reward you with a special prize at the end whether you answer all questions correctly or not. The quiz contains topics such as addition, multiplication, word problem, measurement, decimals, and much more.
Attempt the quiz to unleash the Math Wizard within you!! All the best!
The wages of 10 workers for a six-day week is $ 1200. What are the one day’s wages of 4 workers?
Could there be a triangle with all angles of 20 degrees?
An apple and an orange together cost $4. Apple and coconut together cost $5. Two apples cost $6. Which fruit is the most expensive?
9= IX
180 minutes = 2½ hours
In a two digit number, the digit in the unit’s place is two more than the three times of the digit in ten’s place. If the sum of the two digits is 6, the number is
Take out the wrong number from the given series. 3, 4, 9, 33, 136, 685, 4116
839.093 + 31.005 – 136.048 = ?
What is a prime number?
What is the volume of a box with the dimensions of 10ft. by 5ft. by 6ft?