Register your child for In-person Robotics Workshop on 25th May at AMN, Round Rock, TX. Reserve a Seat today!

Math Quiz
For Grade 3

Answer the below-given Math Questions.
To unlock a special gift at the end!!

SELECT THE TOPIC
Division

Division is a fascinating mathematical concept that helps us share, distribute, and understand how things can be divided into equal parts. It’s like the magic of breaking things into smaller, fair portions, and it’s a fundamental skill in math that we use in our everyday lives.

So, get ready to flex your mental muscles, embark on this mathematical journey, and explore the fascinating world of multiplication through the Multiplication Math Quiz Grade 3 curated for Kids. But before the quiz starts let’s read a fun story about 3 friends Emma, Mia and Liam.

Emma’s friends, Mia and Liam, had a giant bag of jellybeans that they wanted to share equally. They had 24 jellybeans in total and wanted to know how many each of them would get. That’s when they called upon their math whiz friend, Emma!

Emma smiled and said, “No problem, Mia and Liam! We can solve this with division.” She took out a piece of colorful chalk and drew a big bag of jellybeans on the sidewalk.

“Now,” Emma continued, “we need to divide the 24 jellybeans into two equal parts, one for Mia and one for Liam.” She drew a line down the middle of the bag, dividing it into two sections.

Learn More
  • Q-1
  • 27 ÷ __ = 3

  • Q-2
  • Jay puts 42 eggs equally in 6 boxes. How many eggs are there in each box?

  • Q-3
  • Divide the smallest 2-digit number by 5.

  • Q-4
  • 3 children share 18 chocolates. How many does each child get?

  • Q-5
  • Ron distributes 12 apples equally among 4 monkeys. How many apples does each monkey get?

  • Q-6
  • Sam has a collection of 72 marbles. She wants to put them in jars. She can put 8 marbles in one jar. How many jars does she need to put all the marbles in?

  • Q-7
  • Lisa needs to place the blocks shown into boxes. Each box holds 6 blocks. Which of the following shows the number of boxes Leela needs?Division Grade Math Quiz

  • Q-8
  • Imagine there are 100 students, and they want to sit down in an auditorium. They want to sit in 10 rows, so how many students are there in each row?

  • Q-9
  • Jack asked his father to help him place 40 seedlings in packets. If every packet needs to contain 5 seeds, how many packets do they need?

  • Q-10
  •  A denominator is

LEARN MORE ABOUT Division

Emma said, “To find out how many jellybeans each of you will get, we’ll use division. We’ll divide the 24 jellybeans by 2 since there are two of you.”

She wrote the problem on the sidewalk: 24 ÷ 2.

With a twinkle in her eye, Emma solved the problem step by step. “When we divide 24 by 2,” she explained, “we share the jellybeans equally. So, Mia and Liam, you each get 12 jellybeans!”

Remember that division is not just about numbers; it’s a skill that empowers you to divide and conquer any problem that comes your way. The more you practice and explore division, the more confident and skilled you become.

Keep up the great work, and continue to embrace the world of mathematics with curiosity and enthusiasm. Whether you’re sharing goodies, solving puzzles, or simply exploring the magic of numbers, division will be your trusty companion on your mathematical journey.

Well done, and keep shining brightly in the world of math!

DOWNLOAD ALL WORKSHEETS WITH ANSWERS

    DOWNLOAD MATH WORKSHEETS
    FOR OTHER GRADES

    ABOUT THIS GRADE 3 MATH QUIZ

    Moonpreneur has curated a set of quiz questions, especially for 3rd Graders. It gets more interesting as we have a special prize at the end for everyone whether you answer all questions correctly or not. This quiz covers the topics such as addition, multiplication, word problem, measurement, decimals, and much more.

    Take the Math quiz and unleash the hidden Mathematician in you!!